STATE Rankings- Boys Div II
2015

 

2015 FINAL STATE RANKINGS DIVISION 2

THESE RANKINGS ARE BASED ON HOW TEAMS FINISHED IN THE STATE CHAPIONSHIPS USING THEIR RECORDS AND A +- 15 POINT SYSTEM.

ALL TEAMS FINSIHING 1-10 WILL RECEVIE BIDS TO NATIONALS FROM THE NATIONAL OFFICE A PACKAGE WILL BE emailed

ALL QUESTIONS NEED TO BE ADDRESSED TO THE NATIONAL OFFICE 407-363-9262 EXT 200


5TH GRADE

1 Hoop City Thunder
2 georgia go hard black
3 GA Canes Green
4 Georgia Kings
5 Deep South Blue Devils-White
6 FOCO Thunder
7 Macon United
8 ELW Future Stars-TP
9 Athens Outkast
10 HIGHER POWER
11 Forsyth Longhorns
12 TNBC 2022 Silver
13 TSF Cherokee Pacers
14 TSF Buckhead Thunder
15 Reach Higher Kings 


6TH GRADE

1 Warner Robins All*Stars
2 Athens Outkast
3 Hoop City Thunder
4 GEORGIA SWISH II
5 GA Crossover Elite 
6 NORTH METRO ELITE
7 North Georgia Elite
8 Macon United
9 Dekalb Eagles
10 TKO TITANS 
11 ATL Elite - Red
12 Georgia Kings TS
13 Georgia Attack
14 Upward Stars Atlanta South
15 TSF Buckhead Heat


7TH GRADE

1 Serious Hoops Hawks
2 Southern Empire Emperors
3 Crawford County Supersonics
4 Warner Robins AllStarts
5 North Ga Elite Campbell
6 TNBC 2020 Silver
7 central ga empact
8 Georgia Kings - Morris
9 Skillset Vipers (Dubose)
10 Macon United
11 Greater Northeast GA Warriors
12 Reach Higher Kings - White
13 Middle Georgia "Game On "
14 Forsyth Flight
15 ProComm Warriors 6th
16 God's Property - Quinn
17 HESE Wolverines
18 TSF Buckhead Bulls
19 TSF Cherokee Blazers
20 Cherokee Panthers


8TH GRADE

1 Healthman
2 GAINESVILLE HURRICANES
3 Southeastern hornets
4 Team Impact - GA
5 Georgia Orange
6 Triple Threat
7 Athens Hawks
8 Atlanta Select Prime 
9 TNBC 2019 Silver
10 Skillset Vipers (Dodson)
11 Hoop City Thunder 
12 Atlanta Hoop Starz Black
13 HESE Wolverines
14 TSF Cherokee Wizards
15 Athens Outkast
16 God's Property - Kamarad
17 Atlanta Select Silver 7th 
18 TSF Buckhead Warriors
19 Georgia Flyers
20 Upward Stars Atlanta South


9TH GRADE

1 Georgia Trendsetters B
2 georgia.hornets
3 FOCO Thunder
4 God's Property Thunder
5 South Ga Dream Team
6 TSF SPURS
7 THE RUNNIN REBELS
8 TNBC 2018 Silver
9 Cobb County Cougars
10 Buford Blackhawks
11 Team Impact - GA


10TH GRADE

1 Crawford County Supersonics
2 Georgia Kings  GK
3 TSF Dunwoody Angry Birds
4 Athens Outkast
5 CSRA STALLIONS
6 Team Impact - GA White
7 KAHOKS
8 ATL Elite
9 Georgia Grizzlies
10 Dekalb Eagles


11TH GRADE

 

1 Georgia Thunder
2 TSF Buckhead Hawks