Team Standings- Boys

State Championship Results
2014

The teams are ranked by age group based on how they finished in the State Championships. These standings are based on the teams results from playing in the State Championships based on records and +-15 point differentails to determine final rankings.

Division II: For the State Division II Championsips will be for ALL teams with a ranking of 5.0 or less and any team NOT quailfying for Division I Nationals with a 5.0 ranking or less.YOU CANNOT PLAY IN DIVISION II IF YOUR RANKING SCORE IS HIGHER THAN 5.0 ALL TEAMS CAN PLAY IN DIVISION 1. THERE WILL NOT BE A DIVISION 2 FOR 2ND GRADE; 10TH AND 11TH GRADE

Teams receiving Div 1 bids Teams receiving Div 2 bids

TEAMS WILL BE NOTIFIED BY THE NATIONAL YBOA OFFICE HOW TO REGISTER FOR THE NATIONAL CHAMPIONSHIPS. ALL INFORMATION WILL BE ON LINE AT WWW.YBOA.ORG

2nd GRADE

1 J3 Elite 
2 ELW Future Stars- MW
3 Atlanta Attack Elite-Navy


3rd GRADE

1 J3 Bball (Black)
2 94 FEET
3 Hoop City Thunder
4 Choice Management Knights
5 Currahee Defenders
6 ELW Future Stars- RS
7 Ga Jayhawks
8 North Gwinnett Elite
9 Champion's Chance Jones


4TH GRADE

1 ELW Future Stars- MR
2 GEORGIA GO HARD
3 Choice Management Knights
4 GA Excel
5 Champion's Chance Daniel
6 94 FEET
7 North Georgia Heat
8 GA BEARCATS
9 ELW Future Stars- TP
10 Hoop City Thunder
11 FOCO Thunder
12 CSRA Stallions


5TH GRADE

1 Georgia Xclusive X5
2 ATL Elite
3 Atlanta Playmakers
4 Georgia Hawks 
5 Choice Management Knights
6 Georgia Rising Stars
7 ProComm Warriors
8 Atlanta Attack Elite-Green
9 Champion's Chance Lingo
10 North Georgia Warriors - ALPHA
11 North Ga Elite-RP
12 GEORGIA GO HARD
13 North Atlanta Attack
14 Ballers Inc Lions



6TH GRADE

1 Georgia Heat
2 GEORGIA GO HARD
3 GA STARS  SR
4 South GA Starz Red 
5 Reach Higher Kings (FCA)
6 Reach Higher Kings (MA)
7 Middle GA "GAME ON"  Red
8 Atlanta Bulls Black Elite
9 God's Property Thunder
10 COVINGTON HOYAS ELITE
11 Crawford County Supersonics
12 TEAM RIVAL
13 Champion's Chance Jackson
14 South GA Starz Blue 


7TH GRADE

1 Albany Elite "Tigers"
2 ELW Future Stars TM
3 Rome Magic
4 God's Property Thunder
5 Greater NE Georgia Warriors
6 A.O.C THUNDER
7 GEORGIA SWISH
8 Ga Stars LW
9 North Georgia Elite
10 RCBulldogs
11 Fayette Force (BLUE)
12 ATL Metro Ballers
13 Metro Atlanta Vipers
14 Forsyth Eagles
15 Stackhouse elite
16 Hoop City Thunder
17 HESE Wolverines



8TH GRADE

1 Crawford County Supersonics
2 Georgia Premier Lakers
3 GA. MAGIC
4 Ga Stars 14U DM
5 Georgia Hornets
6 Team Strong
7 Scholar Shots
8 Atlanta Sixers
9 LAGRANGE WARRIORS
10 Metro Atlanta Vipers
11 ELW Future Stars- DC
12 Georgia Man Up
13 Athens Phenom
14 ATL Metro Ballers



9TH GRADE


1 Crawford County Supersonics
2 Classic City Thunder
3 Champion's Chance Evans
4 CSRA Stallions 
5 ATL Elite
6 Kingdom Elite Warriors
7 North Georgia Elite
8 Metro Atlanta Vipers
9 LAGRANGE WARRIORS
10 GA Stars
11 Georgia Phoenix
12 Warner Robins Express


10TH GRADE


11TH GRADE