The teams are ranked by age group based on how they finished in the State Championships. These standings are based on the teams
results from playing in the State Championships based on records and +-15 point differentails to determine final rankings.
Division II: For the State Division II Championsips will be for ALL teams with a ranking of 5.0 or less and any team NOT quailfying for Division I Nationals with a 5.0 ranking or less.YOU CANNOT PLAY IN DIVISION II IF YOUR RANKING SCORE IS HIGHER THAN 5.0 ALL TEAMS CAN PLAY IN DIVISION 1. THERE WILL NOT BE A DIVISION 2 FOR 9U;16U;17U
Teams receiving Div 2 bids |
Teams receiving Div 1 bids |
TEAMS WILL BE NOTIFIED BY THE GA OFFICE HOW TO REGISTER FOR THE NATIONAL CHAMPIONSHIPS. ALL INFORMATION WILL BE ON LINE AT WWW.YBOA.ORG
2nd GRADE
1 |
J3 Basketball Training Inc. |
2 |
GA Jayhawks |
3rd GRADE
1 |
ELW Future Stars-MR |
2 |
Ga bearcats |
3 |
94 FEET |
4 |
Georgia Xclusive X3G |
5 |
CHAMPIONS CHANCE |
6 |
God's Property Thunder |
7 |
Georgia Heat |
8 |
TNBC Gold |
4TH GRADE
1 |
Georgia Xclusive X4G |
2 |
ATL Elite |
3 |
CHAMPIONS CHANCE |
4 |
Atlanta Hoyas |
5 |
TNBC Gold |
6 |
Georgia Thunder |
7 |
Georgia Rising Stars |
8 |
North Ga Elite |
9 |
Georgia Go Hard |
10 |
Westside Warriors |
11 |
Ballers Inc |
12 |
God's Property Thunder |
5TH GRADE
1 |
Georgia Go Hard |
2 |
94 FEET |
3 |
Perry Ballers (Black) |
4 |
North GA Elite |
5 |
INNERMAN RUNNIN REBELS |
6 |
North Georgia Heat |
7 |
North Georgia Irish |
8 |
Southside Ballers |
9 |
TNBC 5th Gold |
10 |
Reach Higher Kings |
11 |
Atlanta Bulls |
12 |
Atlanta Hoop Starz |
13 |
Hoop City Thunder |
14 |
Atlanta Select Prime |
6TH GRADE
1 |
Atlanta Metro Ballers |
2 |
Atlanta Bulls |
3 |
Albany Elite "Tigers" |
4 |
ELW Future Stars-TM |
5 |
GA WARRIORS |
6 |
RC Bulldogs |
7 |
A.O.C THUNDER |
8 |
All Ga Elite |
9 |
TNBC 6th Gold |
10 |
Fayette Force (Blue) |
11 |
Georgia Heat |
12 |
God's Property Thunder |
13 |
SKILLSET Vipers |
14 |
South Georgia Kings |
15 |
Triple Threat Allstars |
16 |
ELW Future Stars-GA |
7TH GRADE
1 |
Southern Stampede |
2 |
TEAM ATHENS |
3 |
GA Stars - RD |
4 |
ELW Future Stars-EW |
5 |
TNBC Red |
6 |
North Georgia Elite - Poole |
7 |
TNBC Gold |
8 |
Crawford Cty Supersonics |
9 |
GA Stars - RG |
10 |
ELW Future Stars-RG |
11 |
GFBB |
12 |
ELW Future Stars-DC |
13 |
Middle GA Raptors (Red) |
14 |
Fayette Force (Blue) |
15 |
Atlanta Sixers |
16 |
Fairview Kings - White |
17 |
Georgia Go Hard Black |
18 |
Atlanta Bulls |
19 |
South Georgia Kings |
20 |
Middle GA Raptors (Blue) |
21 |
Ga Stars Select 13U |
22 |
Georgia Go Hard red |
8TH GRADE
1 |
Crawford Cty Supersonics |
2 |
Georgia Go Hard red |
3 |
GA Stunners |
4 |
Tucker Runnin Rebels (rTr) |
5 |
TNBC Gold |
6 |
SE Shooting Stars |
7 |
North Ga Elite |
8 |
CHAMPIONS CHANCE ELITE |
9 |
SKILLSET Vipers |
10 |
Champions Chance JE |
11 |
Georgia Go Hard black |
12 |
Team Motivation |
13 |
Georgia Phoenix |
14 |
Middle Georgia Raptors |
15 |
Warner Robins Express |
16 |
Classic City Thunder |
17 |
Georgia Lookouts |
18 |
Healthman Red |
19 |
Savannah Terps |
20 |
Metro Atlanta Vipers Black |
21 |
Wolves |
22 |
Georgia Thunder |
23 |
TNBC 8th Red |
24 |
Georgia Mohawks |
25 |
Ga. Titans |
9TH GRADE
1 |
Crawford Couny Supersonics |
2 |
Southeast Legendz |
3 |
Reach Higher Kings |
4 |
Atlanta Kings |
5 |
LaGrange Warriors |
6 |
North Georgia Elite-Orange |
7 |
Warner Robins Express |
8 |
GA. Ballers-East (Blue) |
9 |
Skillset Vipers |
10 |
ELW Future Stars- OB |
11 |
Georgia Kings - DZ |
12 |
North Georgia Elite-Black |
13 |
Georgia Kings-DJ |
14 |
MIDDLE GA CELTICS |
15 |
INNERMAN RUNNIN REBELS |
16 |
The Unit |
17 |
Team Impact15U-MS |
18 |
GA. Ballers-East (White) |
10TH GRADE
1 |
F.O.E. |
2 |
West Side Elite |
3 |
Athens Phenom |
4 |
GEORGIA THREAT |
5 |
ELW Future Stars-KG |
6 |
Dekalb Eagles |
7 |
West Georgia Prep |
8 |
Redan Elite |
9 |
Team Impact - DW |
10 |
North Forsyth Raiders |
11 |
Coweta SuperSonics |
11TH GRADE
1 |
Athens Outkast |
2 |
Smyrna Stars White |
3 |
Dekalb Eagles |
4 |
Coweta Elite |
|