Team Rankings- Boys
2017

The teams are ranked by age group. These rankings are based on the teams results from playing in sanctioned YBOA tournaments ONLY.

A point system is being used to rank the teams. A team receives 10 for 1st, 8 for 2nd, 5 for 3rd, 3 for 4th, 2 for winning at least one game (1-2 in pool play) and 1 for participating (going 0-3 in pool play). An average of all the teams tournament results will be used. : YOU MUST PLAY IN TWO (2) sanctioned YBOAGA tournaments in order to be ranked and PLAY in the State Championships.SUPER REGIONALS DO NOT COUNT AS ONE OF YOUR TWO BUT POINTS ARE ASSIGNED FROM SUPER REGIONAL'S.
TWO points will be added to each team total score for each tournament they play after TWO YBOAGA tournaments.(Super regionials DO NOT count)

Teams playing up an age group will be given extra points for playing in an older group.

ALL POINTS ASSIGNMENTS will be at the discretion of the State Director

These ranking will be the basis for seeding the pools in the National Quailifiers..Seedings in the State Championships may not agree with the seeding rankings. Strength of tournaments, etc. may adjust seeding for the pools.

Any team not playing in a YBOA sanctioned tournament prior to participating in the National Qualifier will not be allowed to participate.

Click on ball for 2003 Rankings

Click on ball for 2004 Rankings

Click on ball for 2005 Rankings

Click on ball for 2006 Rankings

Click on ball for 2007 Rankings

Click on ball for 2008 Rankings

Click on ball for 2009 Rankings

Click on ball for 2010 Rankings

Click on ball for 2011 Rankings

Click on ball for 2012 Rankings

Click on ball for 2013 Rankings

Click on ball for 2014 Rankings

Click on ball for 2015 Rankings

Click on ball for 2016 Rankings



THESE RANKINGS ARE FOR TOURNAMENT SEEDING PURPOSES ONLY!! AND DO NOT REPRESENT A RANKING IN THE STATE....THE STATE RANKINGS WILL BE LISTED AT THE END OF EACH AGE GROUP AFTER THE STATE CHAMPIONSHIPS ARE COMPLETED.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++
NEW ROSTERS ARE REQUIRED FOR QUAILIFERS
Click here for QUALIFIER ROSTER.
MUST BE RESUBMITTED FOR QUAILIFER

+++++++++++++++++++++++++++++++++++




2017 Rankings Based on Tournament Results

PLEASE NOTE: RESULTS FROM THE STATE CHAMPIONSHIPS ARE NOT CALCULATED IN THE SEEDING RANKINGS ONLY INVITATIONAL RESULTS ARE USED....
** Please note that to be listed on the Rankings Page of our website and to be allowed to play in the State Championships you must play in at least 2 Sanctioned YBOA tournaments prior to your State Championship**

ONLY TEAMS WHO HAVE PLAYED IN 2 YBOA GA SANCTIONED TOURAMENTS ARE RANKED.

Again for 2017 Division II for age groups 3rd-9th Grade.
If there are 16 or more teams signed up for a tournament the tournament will be split between Division I and Division II teams based on their Seeding Ranking of teams playing.

Division II for the State Division II Championsips will be ALL teams with a ranking of 5.0 or less and any team NOT quailfying for Division I Nationals.YOU CANNOT PLAY IN DIVISION II IF YOUR RANKING SCORE IS HIGHER THAN 5.0 ALL TEAMS CAN PLAY IN DIVISION 1. THERE WILL NOT BE A DIVISION 2 FOR 9U;10U;16U;17U

All teams will be allowed to play in Division I State Championships.

RANKINGS POSTED THRU 5/29/2017

THERE MAY BE SOME INPUT ERRORS MADE AND SOME PREVIOUS RANKINGS MAY HAVE CHANGED DUE TO THE ERRORS MADE.

FINAL STATE RANKINGS 2010
FINAL STATE RANKINGS 2011
FINAL STATE RANKINGS 2012

FINAL STATE RANKINGS 2013
FINAL STATE RANKINGS 2014

FINAL STATE RANKINGS 2015

FINAL STATE RANKINGS 2016


Click here..


2ND GRADE TOURNAMENT SEEDING RANKINGS ONLY

3RD GRADE TOURNAMENT SEEDING RANKINGS ONLY

1 Athens Outkast 10.0
2 GA Warhawks 10.0
3 United Elite Warriors 10.0
4 GA Bandits 7.0
5 N. GA State Warriors 7.0
6 GA Muscle 5.7
7 Ice Atlanta 5.5
8 TSF Lions 1.5
9 HNS Ballerz 1.3


4TH GRADE TOURNAMENT SEEDING RANKINGS ONLY

1 N. GA Elite 10.0
2 Perfect Practice 10.0
3 Canton Charge 8.7
4 GA Go Hard 8.0
5 TNBC Select 8.0
6 WR Express 8.0
7 Atlanta Select southside 7.3
8 SI Kings 7.3
9 Apalachee Wildcats 6.5
10 GA Kings 5.5
11 Georgia Pacers 5.5
12 EHB 3.3
13 R.E.B.O 2.5
14 GA Kings-Columbus 4.0
15 GNEGA Warriors 4.0
16 N GA State Warriors 2.0
17 Gladiators 1.0
18 Southside Elite 1.0


5TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY

1 ELW Premier 10.0
2 Perfect Practice 10.0
3 Elite Warriors 9.5
4 GA Hornets 9.0
5 Elite Playmakers 8.5
6 Central GA Empact 8.0
7 GA Go Hard 8.0
8 GA Young Gunz 8.0
9 Habersham Elite 7.0
10 EOTO 6.0
11 North GA Elite 6.0
12 Team Impact SJ 6.0
13 Middle GA Ballers 5.5
14 GA Kings TS 5.0
15 TNBC Gold 5.0
16 Maegahoops 4.7
17 Hickory Flat Chiefs 4.5
18 Deep South Blue Devils 4.3
19 N. GA State Warriors AP 4.0
20 EHB 3.7
21 DeKalb Eagles 3.5
22 Ice Atlanta 3.5
23 TNBC Silver 2.5
24 Elite Performance 1.8
25 SkyHawks 1.5
26 TSF Mavs 1.5
27 N. GA State Warriors DG 1.3
28 GA Excel 1.0
29 HNS Ballerz 1.0


6TH GRADE
Tournament Seeding Rankings ONLY

1 Excel 2 10.0
2 Central GA Empact 2 9.3
3 F.O.E. 2 9.2
4 Atlanta Express 2 8.0
5 Cherokee Spurs 2 8.0
6 N GA State Warriors BG 2 8.0
7 Triple Double 2 7.5
8 North GA Elite 2 7.3
9 New Level United 2 6.0
10 PTC Hawks 2 6.0
11 Team Impact CR 2 5.8
12 GA Kings 2 5.7
13 Middle GA Raptors 2 5.6
14 Atlanta Select Southside 2 5.3
15 Athens Outkast 2 5.0
16 EHB Red 2 5.0
17 Gods Property 2 5.0
18 N GA State Warriors AR 2 5.0
19 Atlanta Squires 2 4.8
20 Upward Stars South 2 4.8
21 North GA Magic 2 4.0
22 Team Reign 2 3.7
23 GA Promise-Red 2 3.5
24 EHB Blue 2 3.0
25 Buford Hawks 2 2.9
26 HESE Wolverines 2 2.3
27 TSF Storm 2 2.3
28 Team Impact CW 2 1.7
29 Cherokee Legacy 2 1.5
30 GA Promise-Blue 2 1.5
31 GA Bandits 2 1.3
32 Hawks 2 1.0
33 TSF Avengers 2 1.0


7TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY

1 Cherokee Spurs 10.0
2 Deep South Blue Devils Blue 10.0
3 Georgia Go Hard 10.0
4 Maegahoops 10.0
5 Greater NE GA Warriors 9.3
6 Middle GA Raptors 8.5
7 Cherokee Legacy 8.0
8 Reach Higher Kings 7.5
9 GBC 7.0
10 SI Kings 7.0
11 TNBC Gold 6.3
12 GA Kings DA 6.0
13 EHB Red 5.0
14 Team Impact KO 5.0
15 Deep South Blue Devils white 5.0
16 EHB Blue 5.0
17 Horton Academy 5.0
18 Mars 5.0
19 TSF Eagles 4.6
20 Central GA Empact 4.0
21 Hall County Heat 4.0
22 ELW Future Stars KC 3.8
23 Georgia Grizzlies 3.7
24 Upward Stars South 3.7
25 Athens Outkast 3.5
26 GA Promise-Blue 3.5
27 EHB White 2.5
28 Wolfpack 2.0
29 ANCF 1.5
30 North GA Warriors 1.5
31 Team Impact AJ 1.4
32 HNS Ballerz 1.3
33 HESE Wolverines 1.3
34 Hoops 360 1.0
35 Kahoks 1.0


8TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY

1 Cherokee Spurs 10.0
2 N. GA Hurricanes 9.7
3 Middle GA Supersonics 9.0
4 Warrior Elite 8.7
5 Grizzlies 8.5
6 Team Impact TG 8.0
7 N GA Elevation 6.8
8 Wolverine Basketball 6.7
9 Team Watson Allstars 6.5
10 H-Town Stars 6.0
11 NE GA Raiders 5.9
12 GA Stars JM 5.5
13 Mill Creek Shock 5.0
14 WE Elite 5.0
15 Athens Outkast 5.0
16 Atlanta Cagers 5.0
17 Gods Property 5.0
18 GA Kings 4.6
19 DSA 4.5
20 United Elite Trojans 4.5
21 EHB Red 4.3
22 Higher Power 4.0
23 Woodstock Wolverines 4.0
24 GA Xclusive NW 3.8
25 Hoyas 3.8
26 GA Mohawks 3.5
27 Mars 3.5
28 ECL Basketball 3.3
29 TNBC Gold 3.0
30 TSF Cougars 3.0
31 Hickory Flat Chiefs 2.8
32 DeKalb Eagles 2.5
33 CW Knights 2.3
34 Silverbacks 2.0
35 TNBC Silver 2.0
36 HNS Ballerz 1.7
37 EHB Blue 1.6
38 GNEG Warriors 1.5
39 HESE Wolverines 1.3
40 New Level United 1.3
41 Ice Atlanta 1.0


9TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY

1 Cherokee Legacy JF 10.0
2 GNEGA Warriors 10.0
3 Middle GA Supersonics 10.0
4 TNBC 10.0
5 Dunwoody Elite 8.0
6 Westside Phenomz 8.0
7 FOE 7.0
8 Georgia Flight 7.0
9 BGC Gymrats 6.0
10 GA Stars JM 6.0
11 Dekalb Eagles 5.0
12 New Level United 5.0
13 Raider Nation 4.5
14 South Elite 4.5
15 MOAM 4.3
16 Wolverine Basketball 4.0
17 Cherokee Legacy JC 3.5
18 Reach Higher Kings Blue 3.5
19 Team Impact CS 3.5
20 TSF Gym Rats 3.5
21 ECL Basketball 2.3
22 Kennesaw Kings 2.0
23 Marietta Elite 1.7
24 HNS Ballerz 1.5
25 Team Impact LA 1.0

 

10TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY

1 GNEG Warriors 10.0
2 Crawford County Supersonics 9.0
3 Georgia Warriors 9.0
4 Team Impact RA 8.8
5 New Level United Gold 8.3
6 Bi City Hurricanes 8.0
7 T.R.U. Elite 8.0
8 Dunwoody Elite 8.0
9 GA Phenoms 7.3
10 GA Magic 6.5
11 Rebels 3.8
12 GA Wolves 3.5
13 Atlanta Aztecs 3.2
14 Lights Out 2.3
15 New Level United Silver 2.0
16 TSF Titans 1.5
17 GA Kings 1.3


11/12TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY

1 Healthman 10.0
2 Alta Blazzin 7.5
3 South Elite 6.5
4 Kennesaw Kangroos 6.5
5 GA Kings 6.3
6 Atlanta Rockets 5.3
7 Herbon Elite 4.5
8 Athens Outkast 2.0