Team Rankings- Boys
2013

The teams are ranked by age group. These rankings are based on the teams results from playing in sanctioned YBOA tournaments ONLY.

A point system is being used to rank the teams. A team receives 10 for 1st, 8 for 2nd, 5 for 3rd, 3 for 4th, 2 for winning at least one game (1-2 in pool play) and 1 for participating (going 0-3 in pool play). An average of all the teams tournament results will be used. : YOU MUST PLAY IN TWO (2) sanctioned GAYBOA tournaments in order to be ranked and PLAY in the State Championships..

Teams playing up an age group will be given extra points for playing in an older group.

ALL POINTS ASSIGNMENTS will be at the discretion of the State Director

These ranking will be the basis for seeding the pools in the National Quailifiers..Seedings in the State Championships may not agree with the seeding rankings. Strength of tournaments, etc. may adjust seeding for the pools.

Any team not playing in a YBOA sanctioned tournament prior to participating in the National Qualifier will not be allowed to participate.

Click on ball for 2003 Rankings

Click on ball for 2004 Rankings

Click on ball for 2005 Rankings

Click on ball for 2006 Rankings

Click on ball for 2007 Rankings

Click on ball for 2008 Rankings

Click on ball for 2009 Rankings

Click on ball for 2010 Rankings

Click on ball for 2011 Rankings

Click on ball for 2012 Rankings



THESE RANKINGS ARE FOR TOURNAMENT SEEDING PURPOSES ONLY!! AND DO NOT REPRESENT A RANKING IN THE STATE....THE STATE RANKINGS WILL BE LISTED AT THE END OF EACH AGE GROUP AFTER THE STATE CHAMPIONSHIPS ARE COMPLETED.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++
NEW ROSTERS ARE REQUIRED FOR QUAILIFERS
Click here for QUALIFIER ROSTER.
MUST BE RESUBMITTED FOR QUAILIFER

+++++++++++++++++++++++++++++++++++




2013 Rankings Based on Tournament Results

PLEASE NOTE: RESULTS FROM THE STATE CHAMPIONSHIPS ARE NOT CALCULATED IN THE SEEDING RANKINGS ONLY INVITATIONAL RESULTS ARE USED....
** Please note that to be listed on the Rankings Page of our website and to be allowed to play in the State Championships you must play in at least 2 Sanctioned YBOA tournaments prior to your State Championship**

ONLY TEAMS WHO HAVE PLAYED IN 2 YBOA GA SANCTIONED TOURAMENTS ARE RANKED.

Again for 2013 Division II for age groups 11-15 Under.
If there are 16 or more teams signed up for a tournament the tournament will be split between Division I and Division II teams based on their Seeding Ranking of teams playing.

Division II for the State Division II Championsips will be ALL teams with a ranking of 5.0 or less and any team NOT quailfying for Division I Nationals.YOU CANNOT PLAY IN DIVISION II IF YOUR RANKING SCORE IS HIGHER THAN 5.0 ALL TEAMS CAN PLAY IN DIVISION 1. THERE WILL NOT BE A DIVISION 2 FOR 9U;10U;16U;17U

All teams will be allowed to play in Division I State Championships.

RANKINGS POSTED THRU 6/2/2013

THERE WERE SOME INPUT ERRORS MADE AND SOME PREVIOUS RANKINGS MAY HAVE CHANGED DUE TO THE ERRORS MADE.

FINAL STATE RANKINGS 2010
FINAL STATE RANKINGS 2011
FINAL STATE RANKINGS 2012
Click here..


2ND GRADE TOURNAMENT SEEDING RANKINGS ONLY
1 J3 Basketball 10.0
2 Champions Chance 4.0
3 Ga Jay Hawks 3.0

3RD GRADE TOURNAMENT SEEDING RANKINGS ONLY
1 ELW Future Stars MR 10.0
2 Georgia Bearcats 10.0
3 94 Feet 9.0
4 North Georgia Heat 7.5
5 Redhawks 6.7
6 Georgia Xclusive X3G 6.0
7 Alpharetta Thunder 5.0
8 Champions Chance 5.0
9 TNBC Gold 5.0
10 God's Property Thunder 3.3
11 Georgia Heat 3.0
12 Hoop City Thunder 3.0

4TH GRADE TOURNAMENT SEEDING RANKINGS ONLY
1 Georgia Xclusive 10.0
2 Atlanta Elite 8.5
3 Atlanta Hoyas 8.0
4 Champions Chance 8.0
5 Georgia Dream 8.0
6 TNBC Gold 7.0
7 Team Threat 6.3
8 Team Impact TG 6.3
9 Georgia Thunder 6.0
10 Respect Game RG4 6.0
11 georgia Rising Stars 5.7
12 North Georgis Elite Pitts 5.7
13 Atlanta Playmakers 5.5
14 F.O.E 4.5
15 Georgia Go Hard 4.0
16 Westside Warriors 4.0
17 PCS Patriots 3.3
18 Ballers Inc. 3.0
19 Wildcats 2.3
20 North georgia Heat 2.2
21 Dunwoody Elite 1.8
22 God's Propert Thunder 1.7
23 Georgia Excel 1.5
24 United Elite Warriors 1.0

5TH GRADE
Tournament Seeding Rankings ONLY
1 GA Rising Stars 10.0
2 Georgia Go Hard 10.0
3 TNBC Gold 9.0
4 Georgia Flight Elite 8.7
5 Atlanta Hoop Starz 8.0
6 Habersham Raiders 8.0
7 North Ga Irish 8.0
8 North Georgia Heat 8.0
9 Perry Ballers Black 8.0
10 Southside Ballers Advance 7.5
11 HoopCity Thunder 7.0
12 Reach Higher Kings 6.5
13 Active Elite 5.0
14 Atlanta Select Prime 5.0
15 Ga Flight Advanced 5.0
16 TNBC Black 5.0
17 94 Feet 4.5
18 Atlanta Bulls 4.5
19 Covington Hoyas 4.5
20 Skillset Vipers 4.5
21 United Elite Warriors 4.5
22 Innerman Runnin Rebels 4.0
23 North georgia Elite MC 4.0
24 Dunwoody Elite 3.5
25 East Cobb Playmakers 3.5
26 ELW Future Stars JA 3.5
27 DC Tigers 3.3
28 TNBC Red 2.8
29 Georgia Blue Devils 2.4
30 North georgia Elite TC 2.2
31 Ga Next Level 2.0
32 South Georgia Kings 2.0
33 Cherokee Thunder 1.5
34 Savannah Tigers 1.5
35 Georgia Heat 1.0
36 Team Atlanta Hoyas 1.0

6TH GRADE
Tournament Seeding Rankings ONLY
1 Georgia Warriors 9.3
2 Albany Elite Tigers 9.0
3 Dream Team 9.0
4 ELW Future Stars Orange TM 8.7
5 RC Bulldogs 8.5
6 AOC Thunder 8.0
7 Atlanta Bulls 8.0
8 Atlanta Metro Ballers 8.0
9 TNBC Gold 8.0
10 Fayette Force (blue) 7.5
11 Georgia Stars RH 7.5
12 All GA 7.0
13 georgia Heat 6.0
14 God's Property Thunder 6.0
15 Skillset Vipers 6.0
16 Georgia Elite Ballers 5.0
17 Atlanta Hoop Starz 5.0
18 Coastal Crew Rebels 5.0
19 North Georgia Irish 5.0
20 Rome Magic 5.0
21 Triple Threat All Stars 5.0
22 South GA Kings 4.5
23 North Georgia Elite 4.1
24 Georgia Go Hard TC 4.0
25 Georgia Red Storm Sliver 3.8
26 Fayette Force White 3.5
27 Greater Northeast Ga Warriors 3.5
28 Forsyth Force 3.0
29 Presidential Ballers 3.0
30 TNBC Red 2.6
31 Reach Higer Kings BM 2.4
32 TNBC Black 2.4
33 ELW Future Stars GA 2.0
34 PTC Panthers 1.7
35 Stackhouse Elite 1.7
36 Ga Mohawks 1.5
37 Pack Ballers 1.5
38 The Skill Factory 1.3
39 Dunwoody Elite 1.0
40 Georgia Go Hard PL 1.0
41 Georgia Swish 1.0

7TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY
1 Southern Stampede 12.0
2 ELW Future Stars EW 10.0
3 Fayette Force Blue 10.0
4 Georgia Go Hard TL 10.0
5 Georgia Stars Select 9.3
6 North Georgia Elite-Poole 9.2
7 Team Athens 9.0
8 ELW Future Stars RG 8.7
9 TNBC Red 8.7
10 Georgia Go Hard PW 8.0
11 Middle georgia Raptors Red 8.0
12 Georgia Stars RG 7.3
13 Fairview Kings White 7.0
14 Ga Stars RD 7.0
15 Crawford County Supersonics 6.3
16 Atlanta Bulls 6.0
17 GFBB TP 6.0
18 South GA Kings 6.0
19 TNBC Gold 5.5
20 ELW Future Stars CH 5.3
21 Atlanta Raptors 5.0
22 Champions Choice 5.0
23 Healthman 5.0
24 Warner Robbins All Stars 5.0
25 ELW Future Stars DC 4.5
26 Georgia Mohawks 4.3
27 Reach Higher Kings 4.3
28 Georgia Hawks 4.0
29 Kennesaw Elite 4.0
30 Kingdom Elite 4.0
31 Presidential Ballers 4.0
32 FBI 3.8 33 TNBC Black 3.8
34 Woodstock Wolverines CS 3.8
35 Atlanta Sixers 3.8
36 Monroe Canes 3.8
37 Atlanta Metro Ballers 3.7
38 Innerman Runnin Rebels 3.5
39 Georgia Kings CJ 3.4
40 North Georgia Elite-Rogers 3.3
41 Prophecy White 3.0
42 metro Atlanta Gladiators 2.8
43 ELW Future Stars KM 2.8
44 Woodstock Jr Wolverines White 2.8
45 Active Elite 2.7
46 Georgia Magic 2.7
47 Mustangs 2.7
48 Thunder 2.5
49 Fayette Force White 2.3
50 ELW Future Stars SF7 2.0
51 Middle georgia Raptors Blue 2.0
52 Team Impact CS 2.0
53 Metro Atlanta Vipers 1.7
54 Atlanta Hoop Starz 1.5
55 Just Skill 1.5
56 Savannah Tigers 1.5
57 Dunwoody Elite 1.0
58 Georgia Lookouts 1.0
59 Georgia Phoenix 1.0

8TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY
1 Champions Chance JE 10.0
2 GA Stunners 10.0
3 Crawford County Supersonics 9.0
4 Champions Chance Elite 8.0
5 Duluth Elite 8.0
6 Georgia Go Hard Black 8.0
7 TNBC Gold 8.0
8 Georgia Go Hard red 7.5
9 SE Shooting Stars 7.0
10 Team Motivation 6.7
11 Tucker Runnin Rebels rTr 6.7
12 Georgia Lookouts 6.3
13 Georgia Mohawks 6.0
14 Georgia Phoenix 6.0
15 Skillset Vipers 6.0
16 Forsyth Force 5.4
17 Warner Robbins Express 5.3
18 Champion Chance gray 5.0
19 CSRA Stallions 5.0
20 Savannah Terps 5.0
21 TNBC Red 5.0
22 North GA Elite 4.9
23 Atlanta Elite 4.8
24 Middle Georgia Raptors 4.8
25 Active Elite 4.5
26 GA Raptors 4.3
27 Atlanta Select Classic 4.0
28 Georgia Dream Red 4.0
29 Healthman red 4.0
30 Team Forrest 4.0
31 TNBC Black 4.0
32 Wolves 4.0
33 Georgia Dream White 3.8
34 Atlanta Select Red 3.5
35 Kingdom Elite 3.5
36 PTC Wolfpack 3.5
37 Wade Walker Wildcats 3.5
38 Georgia Kings 3.3
39 georgia Stars 3.3
40 The Skill Factory-AB 3.3
41 Team Impact GM 3.3
42 Next Level 3.0
43 The Skill Factory-8-1 3.0
44 Classic City Thunder 2.7
45 Metro Atlanta Vipers Black 2.4
46 ELW Future Stars DP 2.0
47 EOTO 2.0
48 North Altanta Orangeman 2.0
49 Tucker Runnin Rebels Black 2.0
50 EC Storm 1.5
51 GA Titans 1.5
52 Metro Atlanta Vipers Orange 1.5
53 North Forsyth Raiders 1.5
54 Hall County Magic 1.3
55 Presidential Ballers 1.3
56 Bartow Wizards 1.0
57 Georgia Thunder 1.0
58 Team Atlanta Hoyas 1.0
59 The Skill Factory 8-2 1.0

9TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY
1 Crawford County Supersonics 10.0
2 Georgia Eagles 10.0
3 LaGrange Warriors 10.0
4 Georgia Ballers East Blue 8.0
5 Middle GA Celtics 8.0
6 Reach Higher Kings 8.0
7 Southeast Legendz 8.0
8 Southern Squad Phenoms 8.0
9 Warner Robins Express 8.0
10 Skillset Vipers 7.3
11 ELW Future Stars OB 7.0
12 Atlanta Kings 6.0
13 North georgia Elite 6.0
14 Asheville Gators 5.5
15 Innerman Runnin Rebels 5.3
16 Atlanta United 5.0
17 TNBC Gold 4.5
18 PCS Patriots 4.3
19 ELW Future Stars RK 4.0
20 F.O.E. 4.0
21 Georgia Kings DJ 4.0
22 A-Town Elite 3.7
23 Picken Dragons 3.7
24 Georgia Ballers East White 3.5
25 United Ballers For Christ 3.5
26 Georgia Rise 3.0
27 Shooting Stars 3.0
28 Georgia Kings DZ 2.8
29 A-Team 2.7
30 Dekalb Eagles 2.5
31 The Skill Factory 2.4
32 Georgia Blast 2.0
33 Team Impact MS 2.0
34 The Unit 1.7
35 KC Warriors 1.0
36 Southeast Select 1.0

10TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY
1 West Side Elite 11.0
2 Athens Phenom 10.0
3 Middle GA Rimrockers 10.0
4 ELW Future Stars KG 9.3
5 Redan Elite 9.3
6 Georgia Threat 9.0
7 F.O.E. 8.0
8 Dekalb Eagles 7.0
9 West Georgia Prep 6.0
10 Middle GA Celtics 5.0
11 North georgia Elite 4.3
12 Atlanta Kings 3.7
13 Team Impact DW 3.7
14 North Georgia Hoyas 3.5
15 PTC Storm 3.3
16 Georgia Kings MD 3.0
17 South Hall Knights 3.0
18 Team United 3.0
19 Coweta Supersonics 2.8
20 Cobb County Cougars 2.0
21 Forsyth Flames 1.3
22 FC Skyhawks 1.0
23 North Forsyth Raiders 1.0

11/12TH GRADE Tournament Seeding Rankings ONLY
1 The Skill Factory 11-1 6.7
2 Coweta Elite 5.0
3 Smyrna Stars White 4.3
4 Walton County Spartans 4.0
5 Dekalb Eagles 1.0