Team Rankings- Boys
2003

The teams are ranked by age group. These rankings are based on the teams results from playing in sanctioned YBOA tournaments ONLY.

A point system is being used to rank the teams. A team receives 10 for 1st, 8 for 2nd, 5 for 3rd, 3 for 4th, 2 for winning at least one game (1-2 in pool play) and 1 for participating (going 0-3 in pool play). An average of all the teams tournament results will be used.

Teams playing up an age group will be given extra points for playing in an older group.

ALL POINTS ASSIGNMENTS will be at the discretion of the State Director

These ranking will be the basis for seeding the pools in the National Quailifiers..

Any team not playing in a YBOA sanctioned tournament prior to participating in the National Qualifier will be placed in pools with other teams not playing in at least one tournament with the pool winner advancing to the single elimination bracket play.

Click on ball for 2002 Rankings

THESE RANKINGS ARE FOR TOURNAMENT SEEDING PURPOSES ONLY!! AND DO NOT REPRESENT A RANKING IN THE STATE....THE STATE RANKINGS WILL BE LISTED AT THE END OF EACH AGE GROUP AFTER THE STATE CHAMPIONSHIPS ARE COMPLETED.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++
NEW ROSTERS ARE REQUIRED FOR QUAILIFERS
Click here for QUALIFIER ROSTER.
MUST BE RESUBMITTED FOR QUAILIFER

+++++++++++++++++++++++++++++++++++




2003 Rankings Based on Tournament Results

AS OF 5-11-2003
PLEASE NOTE: RESULTS FROM THE STATE CHAMPIONSHIPS ARE NOT CALCULATED IN THE SEEDING RANKINGS ONLY INVITATIONAL RESULTS ARE USED....


10 UNDER

State Championships Results

1 GA Blue Devils
2 Augusta Boys Club
3 Ga Stars
4 Marietta Tar Heels

Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played
5 Suwanee Hawks CC
6 GA Bluechips
7 Dekalb Dynasty
8 Victory Conquerors
9 World Changers

SEEDING RANKINGS:
1 Ga Blue Devils 10.0
2 Ga Jr Stars 8.7
3 Team GA MD 8.0
4 Suwanee Hawks- CC 6.8
5 Peachtree City Panthers 6.0
6 Columbus Blazers 4.0
7 GA Bluechips 4.0
8 Victory Conquerors 2.0
9 Dekalb Dynasty 1.5


SEEDING RANKINGS:
11 UNDER
State Championships Results


1. Columbus Blazers
2. Ga Jr Stars
3. Augusta Boys Club
4. DC Blazers


Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played
5 Ga Blue
6 Ga Cardinals
7 Ga Spartans
8 Suwanee Hawks CR
9 GA Bulls- BP
10 Ga Bluechips
11 Georgia Trotters
12 Athletes For Christ Eagles
13 CSA Lions
14 Alpharetta Eagles
15 GA Bulls- AG
16 Marietta Tar Heels
17 Team GA Fayetteville
18 Victory Conquerors
19 Northlakers JR
20 Warner Robbins Express
21 Atlanta Cagers
22 Westside Athletics
23 Ga Swooosh
24 East Marietta Mustangs

SEEDING RANKINGS:
1 Augusta Boys Club 10.0
2 Ga Jr Stars 9.0
3 DC Blazers 8.0
4 Columbus Blazers 7.5
5 GA Bulls- BP 7.3
6 Ga Blue 7.0
7 Ga Elite Kings 6.5
8 Ga Bluechips 5.7
9 Ga Cardinals 5.7
10 Suwanee Hawks CR 5.7
11 Athletes For Christ Eagles 5.3
12 Victory Conquerors 5.0
13 Ga Spartans 4.5
14 Griffin Grasshoopers 4.0
15 Cobb County Cougars 3.7
16 Ga Swooosh 3.5
17 Georgia Trotters 3.0
18 GA Bulls- AG 2.7
19 CSA Lions 2.5
20 Team GA Fayetteville 2.3
21 SW Tigers 2.0
22 Warner Robbins Express 2.0
23 Mr C's Fastbreakers 2.0
24 Atlanta Cagers 1.8
25 East Marietta Mustangs 1.7
26 Marietta Tar Heels 1.5
27 Northlakers JR 1.3
28 Westside Athletics 1.3
29 Ga Blue Devils 1.0
30 Sixes Eagles 1.0


12 UNDER

State Championships Results

1 Atlanta Celtics
2 Columbus Blazers
3 Ga Stars TR
4 Ga Bluechips

Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played

5 Kennesaw Crunch
6 Smyrna Stars BG
7 Ga Pride
8 Cobb County Hawks
9 Dekalb Dynasty
10 Marietta Tar Heels
11 Ga Dream TP
12 Marietta Flames
13 East Augusta Warriors
14 Ga Roadrunners
15 Warner Robbins Express
16 Baby Canes
17 Golden Lions
18 Westside Athletics
19 Smyrna Stars EW
20 NE Atlanta Hawks MM
21 Northlakers CP
22 Atlanta Cagers

SEEDING RANKINGS:
1 Atlanta Celtics GM 10.0
2 Ga Jr Hawks DD 10.0
3 Ga Jr Stars TR 10.0
4 Cobb County Hawks 9.0
5 Georgia Pride 8.4
6 Columbus Blazers 8.0
7 GA Bluechips 8.0
8 Eastside Players JK 7.5
9 Ga Dream 7.0
10 Baby Canes 6.5
11 Kennesaw Crunch 6.0
12 South Gwinnett Comets 6.0
13 Smyrna Stars BG 5.5
14 Dacula 5.0
15 Griffin Grasshoopers 5.0
16 Phenix Russell Boys Club 5.0
17 Duluth Cats 4.6
18 Jr Knights 4.3
19 Gainesville Magic 4.0
20 Westside Athletics 4.0
21 Murray County 3.8
22 Rome Express 3.5
23 Smyrna Stars EW 3.5
24 NE Atl Hawks DJ 3.3
25 Ga Clippers 3.2
26 DC Blazers 3.0
27 Golden Lions 3.0
28 Marietta Flames 3.0
29 North Atlanta Titans 3.0
30 CSA Lions 2.7
31 Druid Hills 2.0
32 GA Red Devils 2.0
33 Ga Roadrunners 2.0
34 NE Atl Hawks MM 2.0
35 Victory Conquerors 2.0
36 Dekalb Dynasty 1.5
37 Jr Chiefs 1.5
38 Northlakers CP 1.5
39 Atlanta Cagers 1.0
40 Columbus Prep Elite Flyers 1.0
41 GA Ballers 1.0


13 UNDER
State Championships Results

1. Augusta Boys Club CC
2. Ga Dream HB
3. YMCA Raptors
4. Smyrna Stars SC

Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played

5 Columbus Blazers
6 Georgia Cardinals MN
7 GA Blue
8 Georgia Stars DJ
9 Grayson Stars JS
10 N. Ga Nets
11 Team GA EB
12 CSA Lions CP
13 Roswell Heat
14 Grayson Stars MA
15 N Atlanta Titans
16 Suwanee Hawks TM
17 Team Atlanta
18 LMG Clippers
19 Forest Park Fury
20 Canes
21 Georgia Clippers
22 East Metro All Stars
23 Cobb Comets
24 DC Blazers
25 Suwanee Hawks- DC
26 Ga Dream DF
27 War Eagles
28 GA Bulls RL
29 Perimeter Express
30 West Cobb Wizards
31 Gainesville Wildcats
32 Middle Ga Knights
33 Spartans
34 Team Rome Spurs
35 EW Express Mustangs
36 GA Cardinals JW
37 Atlanta Rush
38 Northlakers JR
39 Suwanee Hawks EW
40 Westside Athletics
41 Dekalb Dynasty
42 Forsyth Bulldogs
43 PTC Wildcats
44 Murrayville Mavericks
45 North Cobb Kings
46 Augusta Boys Club TD
47 Marietta Flames
48 Marietta Tigers
49 WGAA Wildcats
50 Ga Trojans


SEEDING RANKINGS:
1 Georgia Cardinals MN 10.0
2 Ga Dream HB 10.0
3 Columbus Blazers 9.0
4 YMCA Raptors 8.5
5 GA Blue 8.0
6 Ga Jr Hawks DD 8.0
7 Georgia Stars Black 8.0
8 Georgia Stars DJ 8.0
9 LMG Clippers 8.0
10 Dacula 7.0
11 Forest Park Fury 7.0
12 Augusta Boys Club 6.8
13 Roswell Heat 6.3
14 Atlanta Celtics WJ 6.0
15 Grayson Stars MA 6.0
16 Griffin Grasshoopers 6.0
17 N. Ga Nets 6.0
18 North Cobb Kings 6.0
19 Grayson Stars JS 5.8
20 Canes 5.5
21 Team Rome Spurs 5.3
22 CSA Lions CP 5.2
23 Ga Dream DF 5.0
24 MCF Tigers 5.0
25 Middle Ga Knights 5.0
26 Team GA EB 5.0
27 Georgia Clippers 4.8
28 Cobb Comets 4.8
29 North Atl Titans 4.5
30 West Cobb Wizards 4.5
31 East Metro All Stars 4.0
32 GA Cardinals JW 4.0
33 Suwanee Hawks TM 4.0
34 UY Black Knights 4.0
35 Perimeter Express 3.8
36 War Eagles 3.8
37 Suwanee Hawks- DC 3.8
38 GA Blackhawks DS 3.5
39 GA Bulls 3.5
40 Murrayville Mavericks 3.5
41 EW Express Mustangs 3.3
42 Gainesville Wildcats 3.3
43 Marietta Flames 3.0
44 Forsyth Bulldogs 2.8
45 Suwanee Hawks EW 2.7
46 Cagers 2.5
47 Spartans 2.5
48 Alpharetta Eagles 2.3
49 GA Bluechips 2.3
50 Ga Kings 2.0
51 Ga Trojans 2.0
52 N. Ga Comets 2.0
53 NE Atl Hawks AN 2.0
54 NE Atl Hawks EB 2.0
55 Smyrna Stars SC 2.0
56 Atlanta Rush 1.7
57 DC Blazers 1.7
58 Northlakers JR 1.7
59 CSA Lions LS 1.5
60 Westside Athletics 1.5
61 Marietta Tigers 1.3
62 Alpharetta All Stars 1.0
63 Cobb County Knights 1.0
64 GA Comets 1.0
65 LaGrange Wolverines 1.0
66 N. Ga Hoosiers 1.0
67 North Hall Nets 1.0
68 PTC Wildcats 1.0
69 Tiger Pride 1.0
70 West Marietta Magic 1.0
71 WGAA Wildcats 1.0


14 UNDER
State Championships Results

1 GA Storm SA
2 Ga Fastbreak DO
3 Ga Bluechips
4 Ga Storm HT

Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played

5 Ga Jaguars
6 Warner Robbins Express
7 Northlakers JW
8 Atlanta Cagers
9 Ga High Flyers
10 Team GA Gold
11 Forest Park Fury
12 Ga Blackhawks
13 Westside Athletics
14 Ga Fastbreak OK
15 Cobb Comets
16 Jaha Panthers
17 Columbus Blazers Red
18 Sequyoah Chiefs
19 West Cobb Wizards
20 Columbus Blazers PG
21 Suwanee Hawks RL
22 Marietta Heat
23 Smoke Rise Rim Rockers
24 Georgia Cats
25 Atlanta Prep Stars
26 Dekalb Dynasty
27 Gwinnett Rim Rockers

SEEDING RANKINGS:
1 Ga Fastbreak DO 10.0
2 Georgia Stars 10.0
3 Georgia Storm SA 9.5
4 Ga Jr Hawks- MH 9.0
5 Columbus Blazers PG 8.7
6 Claim Jumpers 8.0
7 Griffin Grasshoopers 8.0
8 Jaha Pathers 8.0
9 Kingdom Players 8.0
10 North Atl Cougars 8.0
11 Columbus Blazers MJ 8.0
12 Forest Park Fury 7.0
13 Georgia Bluechips 7.0
14 Georgia Storm HT 7.0
15 Atlanta Cagers 6.3
16 Ga Blue 6.0
17 Ga Cardinals MN 6.0
18 Ga High Flyers 6.0
19 Ga Prep Elite 6.0
20 Georgia Blackhawks 6.0
21 Georgia Ice 6.0
22 Middle Ga Knights 6.0
23 Westside Athletics 6.0
24 Northlakers JW 5.3
25 Alpharetta Eagles 5.0
26 Ga Ballers 5.0
27 Shiloh Sonics 5.0
28 Sierra Pine Raptors 5.0
29 PTC Raptors 5.0
30 Sequoyah Chiefs 4.6
31 Dacula 4.5
32 Atl. Pythons 4.0
33 Cobb Comets 4.0
34 Columbus Raiders 4.0
35 East Metro Stars 4.0
36 Ga Clippers 4.0
37 Oconee Bulldogs 4.0
38 Roswell Kings 4.0
39 Wolverines 4.0
40 West Cobb Wizards 3.7
41 Atlanta Prep Stars 3.5
42 Ga Jr Hawks- GL 3.5
43 Atl Rush AP 3.4
44 Atl Rush JH 3.3
45 Ga Fastbreak OK 3.0
46 Ga Roadrunners 3.0
47 Suwanee Hawks-ES 3.0
49 North Atl Titans 2.6
50 Georgia Cats 2.3
51 Cherokee Warriors 2.0
52 Eastside Players 2.0
53 Georgia Warriors 2.0
54 Marietta Heat 2.0
55 Raptors 2.0
56 SW Tigers 2.0
57 North Cobb Warriors 1.8
58 CSA Lions 1.5
59 GWA Bulldogs 1.5
60 Suwanee Hawks-RL 1.5
61 N. GA Chance 1.3
62 Collins Hill Eagles 1.0
63 DC Blazers 1.0
64 Dekalb Dynasty 1.0
65 East Cobb Renegades 1.0
66 Gwinnett Rim Rockers 1.0
67 La Grange Wolverines 1.0
68 Mr C's Fastbreakers 1.0
69 Pickens 1.0
70 Smoke Rise Rim Rockers 1.0
71 Oconee County Braves 0.5



15 UNDER
State Championships Results

1. Eastside Players
2. Warner Robbins Express
3. Marietta Heat
4. Atlanta Strollers

Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played

5 Ga Fastbreak
6 Assassins
7 Ga Ballers
8 Ga Cardinals
9 Westside Athletics
10 Columbus Blazers
11 Suwanee Hawks-QP
12 Etowah Stars EW
13 Mustang Hoops
14 Ga Warriors
15 Gainesville Wildcats
16 Collins Hill Eagles
17 Suwanee Hawks-JS
18 SW Tigers
19 We Got Game
20 Marietta Devils
21 Ga Roadrunners
22 DC Blazers
23 Ruff Ryders
24 LaGrange Phoenix
25 CSA Lions-JM
26 Northlakers AS
27 CSA Lions-WJ
28 Loganville Hoopstars
29 CC Nets
30 Sequoyah Chiefs
31 Pickens Dragons
32 Gwinnett Magic
33 Ga Jazz
34 Marietta Pirates
35 Grayson Elite
36 W. GA Wildcats
37 Cobb Acworth Hornets
38 Team KA

SEEDING RANKINGS:
1 Georgia Stars Black HN 10.0
2 Etowah Stars EW 9.5
3 Eastside Players TV 9.0
4 Georgia Stars Blue BJ 9.0
5 Columbus Blazers 8.0
6 Georgia Cardinals 8.0
7 Griffin Grasshoopers 8.0
8 Marietta Heat 8.0
9 Assassins 7.5
10 Gainesville Wildcats 6.5
11 Suwanee Hawks JS 6.3
12 Suwanee Hawks QP 6.0
13 Westside Athletics TM 6.0
14 Georgia Fastbreak 5.7
15 Gwinnett Raptors 5.5
16 Atlanta Strollers 5.4
17 DC Blazers 5.0
18 LaGrange Wolverines 5.0
19 Warner Robbins Express 5.0
20 We Got Game 5.0
21 Mustang Hoops 4.8
22 Northlakers AS 4.8
23 Marietta Devils 4.4
24 Ga Ballers 4.0
25 Georgia Warriors 4.0
26 Ruff Ryders 4.0
27 Ga Clippers 3.5
28 Sequoyah Chiefs 3.4
29 Cobb Acworth Hornets 3.0
30 LaGrange Phoenix 3.0
31 Collins Hill Eagles 2.5
32 CSA Lions WJ 2.0
33 Ga Roadrunners 2.0
34 Mavericks 2.0
35 Gwinnett Magic 1.7
36 North Atlanta Titans 1.7
37 Pickens Dragons 1.7
38 Cobb County Nets 1.5
39 East Metro Stars 1.5
40 Loganville Hoopstars 1.5
41 GA Jazz 1.3
42 WGAA Wildcats 1.3
43 Marietta Pirates 1.3
44 Atlanta Eagles 1.0
45 Augusta Boys Club 1.0
46 Claim Jumpers 1.0
47 CSA Lions JM 1.0
48 Grayson Elite 1.0
49 Sierra Pine Raptors 1.0
50 Team Wartime 1.0


16 UNDER
State Championships Results

1. Mark Trail
2. Marietta Heat
3. Atlanta Celtics- Gold
4. Ga Bluechips


REVISED
Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played

5 Warner Robbins Express
6 Suwanee Hawks PF
7 Forest Park Fury
8 Metro Atl. Gladiators
9 CSA Lions
10 Crawford County Supersonics
11 Atlanta Celtics- Black
12 Tifton Stars
13 Albany Outlaws
14 Columbus Blazers
15 Etowah Stars HS
16 Fairfield Warriors
17 Atlanta Celtics- Green
18 Marietta Kings
19 Albany Panthers
20 Team GA Fayetteville
21 We Got Game
22 Ruff Ryders
23 Westside Athletics
24 Middle Ga Knights
25 Ga Bulls
26 Sandy Springs Spurs
27 Dalton Wildcats
28 Georgia Kings
29 Rincon Timberwolves
30 NE Atl Hawks JY

SEEDING RANKINGS:
1 Atlanta Celtics Gold 10.0
2 Ga Stars 9.5
3 Georgia Bluechips 9.3
4 Mark Trail War Eagles 9.2
5 Tifton Stars 9.0
6 Ga Swooosh 8.0
7 Forest Park Fury 6.7
8 Columbus Blazers 6.0
9 Norcross Heat 6.0
10 CSA Lions 6.0
11 Collins Hill Eagles 5.8
12 Metro Gladiators 5.7
13 Etowah Stars- HS 5.5
14 Albany Outlaws 5.0
15 Atlanta Celtics Green 5.0
16 Fairfield Warriors 5.0
17 Marietta Heat 5.0
18 West Ga Blazers 5.0
19 Marietta Kings 4.7
20 Ga Kings 4.5
21 Pickens Dragons 4.5
22 Dacula 4.0
23 Griffin Grasshoopers 4.0
24 Ruff Ryders 4.0
25 Dalton Wildcats 3.5
26 Decatur Raiders 3.0
27 North Atlanta Titans 3.0
28 Team GA- Fayetteville 3.0
29 East Metro Stars 2.7
30 Georgia Bulls 2.3
31 Albany Panthers 2.0
32 Roswell Paladins 2.0
33 PTC Jayhawks 2.0
34 West Metro Tarheels 1.8
35 Middle Ga Knights 1.7
36 Sandy Springs Spurs 1.7
37 Westside Athletics DM 1.5
38 Atlanta Eagles 1.0
39 B/C Baller 1.0
40 DC Elite 1.0
41 North Gwinnett Knicks 1.0
42 Rincon Timberwolves 1.0
43 Suwanee Hawks-JY 1.0
44 Suwanee Hawks-PF 1.0
45 Team Ga Elite DD 1.0
46 Ga Red Devils 1.0


17 UNDER
State Championships Results

1 Tri County Timberwolves
2 Three Stripes
3 Augusta Boys Club
4 Marietta Heat

Places 5-9 based on point +-15 for ALL Games played

5 Cobb County Knights DG
6 Ga Bluechips
7 Crawford County Supersonics
8 Columbus Blazers
9 Etowah Stars
10 Team Ga South
11 Hinesville Kings
12 Ga Storm KC
13 Cobb County Knights KP
14 Mr. C's Fastbreakers
15 Team Smart
16 Westside Athletics

SEEDING RANKINGS:
1 Ga Stars 10.0
2 Postive Kids 10.0
3 Marietta Heat 9.0
4 DC ICE RT 8.0
5 South Gwinnett Comets 8.0
6 Columbus Blazers 7.0
7 Tri County T-Wolves 6.5
8 Atlanta Celtics WP 6.0
9 Atlanta Prep Stars 6.0
10 CSA Lions 6.0
11 Eastside Players 6.0
12 Marietta Kings 5.5
13 Cobb County Knights-DG 5.4
14 Atlanta Celtics RW 5.0
15 Team KA 5.0
16 Cobb County Knights-KP 4.0
17 Etowah Stars 4.0
18 GA Bulls 4.0
19 DC ICE ES 3.5
20 Floor Generals 3.5
21 Hinesville Kings 3.0
22 Team Smart 3.0
23 Sequoyah Chiefs 2.8
24 Tri County Crusaders 2.5
25 Augusta Skillz 2.0
26 B.T. Titans 2.0
27 Ga Storm-KC 2.0
28 LaGrange Wolverines 2.0
29 Loganville Hoopstars 2.0
30 Warner Robbins Express 2.0
31 Westside Athletics TW 2.0
32 Grayson CM 2.0
33 N. Forsyth Raiders 1.5
34 Oconee Trailblazers 1.5
35 Ga Red Devils 1.0
36 N. Ga Hoosiers 1.0
37 Rochester Rockets 1.0